路线点数 9189

上传日期 2014年8月18日

记录日期 八月 2014

 • 评分

   
 • 相关资料

   
 • 可循迹程度

   
 • 景色推荐程度

   
-
-
1,403 m
757 m
0
13
26
51.98 km

浏览次数: 4402次 , 下载次数: 40次

邻近 Unulla, Antalya (Türkiye Cumhuriyeti)

Yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Ağustos ayı, yüksek nem ile birlikte nefes almanın zorlaştığı günler yaşatmaktadır. Bu sıcak günlerde turlarımızı yüksek rakımlarda, nemden uzak ve biraz daha serin bölgelerde yapmaya çalışıyoruz. Ününü sıklıkla duyduğumuz hem Altınbeşik Mağarasını gezmek ve hemde İbradı İlçesinin yüksek rakımlı bölgelerinde bisiklet binmek üzere bu bölgede parkur çalışması yapıyoruz. Bölge oldukça dik ve inişli çıkışlı bir yapıya sahip olduğundan parkur hazırlamak oldukça zor oluyor. Bir kaç alternatifli, farklı mesafelerde parkurlar hazırlıyoruz.

Altınbeşik Mağarası hakkında, aldığımız el broşürlerinden edindiğimiz ve gözlemlediğimiz bir kaç bilgiyi kısaca paylaşalım. Altınbeşik Mağarası 1966 yılında Oymapınar Barajı ile ilgili yapılan araştırmalar sırasında bulunmuştur. Adını üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesinden almıştır. Türkiye'nin en büyük, Dünyanın 3. büyük mağarasıdır. İçerisinde büyük kütlelerde su bulunmakta olup, yapılan boyama deneyi ile yer altından Beyşehir Gölü ile bağlantılı olduğu tespit edilmiştir. Mağaranın ilk giriş bölümü 200 metre uzunlukta olup, yapılan ışıklandırma sayesinde, içerisinde ki yer altı gölünde botla gezinti yapılabilmektedir. Bot ile biraz ilerledikten sonra devasa ve şahane güzellikte ki traverten oluşumları görülebilmektedir. Gölün derinliği, mağaranın devasa büyüklüğü ve seslerin yankılanması ilk başlarda ürkütse de, ilerledikçe karşılaşılan güzellikler insanı büyülemektedir.
Bölgeye 2 yoldan ulaşım mevcuttur. Bir tanesi Antalya - Konya Karayolu üzerinden Akseki/ İbradı yol ayrımından İbradı'ya sapılarak Ormana ve Ürünlü Köyüne ulaşılarak gidilebilir. Diğeri ise Manavgat üzerinden dağ yollarına sapılarak, Dağ ve Ormana Barajı manzarası eşliğinde ulaşabilmek mümkündür. (Bu yol bilgisine buradan ulaşabilirsiniz) Mağara görevlisi Ürünlü Köyünde ikamet etmekte olup, 0533 361 88 42 numaralı telefondan iletişim kurulabilmektedir. Mağaraya 2 km kala demir bir kapı ile giriş güvenlik altına alınmış ve 09:30' da açılarak 18:00' de kapanmaktadır.

Mağarada ki gezimizi tamamlayarak Ürünlü Köyü' nden Ormana istikametine hareket ederek bisiklet rotamıza başlıyoruz. Hava sıcaklığı beklediğimizin çok çok üzerinde ve cihazlarımız 35 dereceyi göstermektedir. Bu güne kadar Antalya'nın pek çok Yaylalarında tur yaptık ancak yüksek rakımlarda hiç bu kadar kavurucu bir sıcaklıkla karşılaşmamıştık. Ne serin esen bir rüzgar vardı, nede soğuk bir hava. Antalya'nın sıcaklarından tek fark nem olmayışı idi. Hava sıcaklığı daha turun başlangıcında bizi olumsuz etkilemeye başlıyor ve gördüğümüz her su kaynağında durarak kafamızı suya sokarak serinlemeye çalışıyoruz. Ormana'ya ulaştığımızda Başlar Köyü tarafına 2 alternatifli parkur çalışmıştık. Bir tanesi Eynif Ovasına geçen arazi parkuru, diğeri ise asfalt karayolu idi. Arazi parkuru yolumuzu 10 km kısaltıyordu ama sıcaklıktan dolayı gitmekte kararsız kalıyorduk. Arazi parkurlarından daha çok keyif aldığımız için kararımız bu yönde netleşerek orman yollarına sapıyor ve tırmanışa devam ediyoruz. Hu Dede tepesinde ki su kaynağında bir mola daha vererek serinliyoruz. Sonrasında yol oldukça sertleşiyor ve iri taşlarla kaplanıyor. Hem ilerlemek hemde denge sağlamak zorlaşıyor. Zirveye ulaşarak inişe geçtiğimizde yol daha da kötüleşiyor ve zemin daha çok kayganlaşıyor. Yavaş ve dikkatli bir şekilde aşağıya Eynif Ovasına ulaşıyoruz. Eynif Ovasında çok güzel bir patika yol bizi karşılıyor ve ovadaki çok sayıda ki başıboş atlar arasında bisiklet binmenin keyfini sürüyoruz. Ovanın karşı tarafında bulunan yıkık yayla evlerinin olduğu bölümde su olacağını düşünerek o tarafa yöneliyoruz ve tahminlerimiz yanıltmıyor bizi. Buz gibi su akmaktadır. Etrafında ki ağaç gölgelerinde öğle yemek molası vererek soğuk su ile serinliyor ve durum analizi yapıyoruz. Önümüzde 2 alternatifli devam eden parkurumuz ve zaman zaman 45 derecelere çıkan hava sıcaklığı ile ne yapacağımıza karar veremiyoruz. Geçmiş olduğumuz arazi parkuru da oldukça yıpratıyor ve sıcaklık dengemizi sarsıyor. Her şeyi unutarak gölgede ve suyun serinliğinde bir müddet dinleniyoruz. Dinlenmenin sonucunda bu sıcaklıkla devam etmenin ve önümüzde ki rampaları tırmanmanın sağlığımızı tehlikeye sokabileceğine karar veriyor ve ilk defa bir parkuru planladığımız gibi tamamlayamayarak geri dönmek zorunda kalıyoruz. Bu şekilde bile dönmekle 50 km lik bir parkuru tamamlamış oluyoruz. Eynif Ovasında ki halen devam etmekte olan Antalya - Konya karayolunun tünel inşaat sahası arasından geçerek Başlar Köyüne ulaşıyoruz. Burada da bir çay molasından sonra Ormana üzerinden geldiğimiz yola kavuşuyor ve Ürünlü Köyünde turumuzu tamamlıyoruz.

更多 external

山洞

Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası

Hu Dede Tepesi

Hu Dede Tepesi
高峰

Eynif Ovası

Eynif Ovası
水源

Su

水源

su

17则评论

 • rotaci 2014-8-25

  我已使用过这条路线  查看更多

  Aşırı derece sıcak bir havada pedal bastık. Mağara kesinlikle görmeye değier.

 • likya 2015-1-16

  Altınbeşik mağarasına tam olarak nasıl gidiliyor?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Altınbeşik mağarası Ürünlü Köyünün 4-5 km daha aşağısında kalmaktadır. Ürünlü Köyünün içerisinden tabelalar takip edilerek gitmek mümkündür.

 • likya 2015-1-16

  Mağara içerisinde yürüne biliniyor mu?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Hayır mağara içerisinde su bulunduğundan, ancak küçük tekne yada botlarla gezmek mümkündür.

 • likya 2015-1-16

  我已使用过这条路线  查看更多

  Zor ama görülmeye değer bir rota gibi duruyor.

 • likya 2015-1-16

  Kamp için uygun mudur?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Uygun bölgeler olmasına rağmen tedbirli olmakta fayda vardır.

 • likya 2015-1-16

  Otel var mıdır?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Ormana Beldesinde misafirhane mevcuttur.

 • likya 2015-1-16

  Manzara nasıldır?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Bir kısım bölgeler Oymapınar baraj manzarasına sahiptir.

 • likya 2015-1-16

  Antalya'dan ulaşım ne şekilde sağlanabilir?

 • 的照片 maceraturlari

  maceraturlari 2015-1-16

  Akseki - İbradı dolmuşlarıyla Ormana Beldesine kadar gidilebilmektedir.

 • cycleroute3 2015-1-16

  我已使用过这条路线  查看更多

  Manzaraları güzel bir rota.

 • 的照片 cevatyigit

  cevatyigit 2015-1-16

  我已使用过这条路线  查看更多

  Mağarayı herkes görmeli.

 • 的照片 rotabu

  rotabu 2015-1-21

  我已使用过这条路线  查看更多

  Bülent abi ile daha keyifli bir rota idi...

您可以这条路线