Moving time  4小时 28分钟

时间  10小时 25分钟

航迹点数 2539

上传日期 2018年9月15日

记录日期 九月 2018

 • Rating

   
 • 相关资料

   
 • 可循迹程度

   
 • 景色推荐程度

   
-
-
1,953 m
1,186 m
0
3.7
7.4
14.71 km

浏览次数: 442次 , 下载次数: 8次

邻近 Susuzşahap, Antalya (Türkiye)

Melas Vadisi Kervanyolları hattı olarak işaretlenmiş, Gidengelmez Dağlarının görece basit bir geçişini de içeren Susuzşahap - Tınaztepe hattını yürümeyi amaçlayan etkinlik, saat 08:00 sularında köyün hemen kuzeyinde yer alan tabela altından başladı ve armut ve erik ağaçlarının eşlik ettiği toprak bir yoldan rahat bir yürüyüşle yükselerek 1350 m civarında patikaya giriş yaptı. Yavaş bir tempoda, kırmızı-beyaz işaretlenmiş hattan yükselmeye başlayan etkinlik, Çürüktaş Boğazını aşarak 1500 m irtifadan itibaren bir süre düz ilerledi ve bir adet sarnıç ve kuyu barındıran Öküz Yaylasına ulaştı. Buradan rahat bir tempoda, güzel manzaralar eşliğinde 1950 m rakıma kadar yükseldi ve Seydişehir ve Cevizlinin görülebildiği bir boğaza ulaştı. Bu noktadan, kalıntıları hala seçilebilen ve yer yer iyi korunmuş bir boğaz patikası ile 1800 m irtifaya inen güzergah, kırıcı bir zemine sahip dolin ve uvalaların izin verdiği ölçüde yapılmış güzel bir yol ile Lapja manzaraları arasında, karstik bir araziden geçerek önce Ağaç Tepesi Yaylasına, oradan da dik bir inişle yeni açılmakta olan tünellerin önünden Tınaztepe tesislerine ulaşarak sona erdi.

Ulaşım:
Ulaşım için Alanya (D400) Akseki (D695), Cevizli, ardından Cevizli çıkışı sonrası yeni açılmakta olan devlet yolu ve rampadan hemen önce sağa ayrılan Susuzşahap köyü yolu kullanıldı. Kısa bir bölümü toprak olan yol, köye kadar asfalt olarak geliyor. Bizi bırakan araç Tınaztepe tesislerinden tekrar alarak, Alacabel, Yarpuz, Akseki hattından Alanya'ya dönüş yaptı.

Uyarı:
Yaklaşık 6 km'de alınacak 750 m irtifa yeni başlayanlar için sorun olabilir. Bir şekilde tırmanılsa bile, zirve sonrası iniş ve karstik arazi geçişi için uygun zaman bırakılmalı. Tempo sorunu olacaksa, sizi alacak aracın Ağaç Tepesi yaylasında beklemesi bir çözüm olabilir. özellikle karstik arazi kış yürüyüşü için uygun değil. Bahsi geçen yaylaya kadar tek su kaynağı sarnıç. Dış etkilere açık bu durgun su, pek içilebilir görünmüyor. Bu sıcak sonbahar gününde, şahsıma 2 lt su ve neredeyse 500 ml çay yeterli olmadı. Hattın, tünele yaklaşan son 500 metresinde işaretler kaybolmaya yüz tutmuş. Sık sık kayboluyor. Sonradan ağaçlandırılmış bir orman içinden, tünel inşaatının çöplüğüne uzanan bir hat. Tavsiyem 13,9 km'de biraz sola yani Kuzeydoğuya dönerek tüneli görmeden yayladan gelen toprak yola ulaşmanız. Tüm güzellikten aklınızda sadece çöp kalıyor.

Öneri:
Artık uygun bir bot alın. Pamuklu t-shirt giymeyin. Termos alıp çay yapın. Hazır gıda getirmelerine izin vermeyin. Plastik bardak kullandırtmayın, kullanmayın. Tek kullanımlık su yerine matara ya da suluk alın. Güneş kremi kullanın. Artık uygun bir bot alın.

Ekip arkadaşlarımı tecrübe sırasıyla anmak isterim:
Çağrı Can Karadağ
Hacı Ali Yüksel
Firuz Tebrizli
Filiz Başaran
Hikmet Baba
İsmail Başaran
Kerim Baba
Memiş Baba
Hüseyin Türkeli
Osman Yılmaz
ve
Hüseyin Baba
1200 m civarından başlayan rahat tırmanış, toprak bir araç yolundan önce doğuya, 400 m sonra da Kuzeydoğuya dönerek yükseliyor. Etrafta ekşi yaban eriği ve minik, tatlı armutlar var. Yol, işaret takibi yapmayı gerektirmeyecek kadar belirgin.
Kısa bir süre tereddüt yaşansa da, hat belirgin bir şekilde zikzaklar çizen bir patika ile yükselmeye başlıyor. Ağaç örtüsü ardıç , çam ve sedire dönüşüyor.
Patika son bir kıvrımla 1500 m sırtına ulaşıyor ve tüm boğazı ve ardınızda Cevizli'yi görebileceğiniz güzel manzaralar eşliğinde ilerliyor. Her iki taraf, sedir ormanlarıyla kaplı.
Suyu oldukça temiz görünse de, durgun su olması hasebiyle içmediğimiz yapı, Akseki'nin hemen hemen bütün köylerinde bulunan, devlet eliyle yapılmış sarnıçlardan. Emme basma tulumbası çalışmasa da, su seviyesi hala yüksek ve suya ulaşmak mümkün.
Sarnıcın bulunduğu bölge, daha önce yürüyenler tarafından bu isimle adlandırılmış. Biz de bu isme sadık kaldık. Maalesef, yolda ya da köyde kimseye rastlamadık. Kimse de kendini göstermeye gayret etmedi :)
1600 m irtifa da içerisinde su bulunan kirli bir kuyu daha var. Acil durumlar için not edilebilinir.
Kayalık, dik bir yamaçtan, belirgin ve zamanında bir hayli özenli inşa edildiği belli olan kervanyolunu takip ederek yükseldik. Sedir ağaçları yavaş yavaş yerini daha dayanıklı Ardıçlara bırakmaya başladı. Cevizli manzarası güzel.
Akdeniz coğrafyası için artık orman sınırına ulaşıldığından, orman örtüsü yerini karstik çöküntülere, lapyalara ve uvalalara bırakarak yükselmeye devam etti. Artık dostumuz azimli Ardıçlar.
Son bir gayretle başlayan tırmanış, harika manzaralar eşliğinde 1900 m civarına ulaştı. Artık kısa bir tırmanış sonrası boğaza ulaşmış olacağız.
Ufukta Seydişehir ovasının bile seçildiği boğazda kısa bir mola ve seyir keyfi sonrası inişe geçildi. Yer yer tahrip olmuş iniş patikası, karamık (Lat. Berberis Cretica) bitkisiyle dolu ve küçük siyah meyveleri yenebiliyor.
Sert, kırıcı ve vahşi, yürüdüğümüz hiç bir yer ya da bölgeye benzemeyen şahane bir coğrafya. Fotoğrafın çekildiği nokta Antalya- Konya İl Sınırı. Çok az yerden bu 3 km'lik geçişten aldığımız zevki aldığımızı itiraf etmeliyim. Yaklaşık 3 yıldır gelmek istediğimiz yer ve bulmayı umduğumuz şey tam olarak buydu. Hattı işaretleyen isimsiz dostlara teşekkür ederim.
Çeşme Ağaç Tepesi yaylasının tam ortasında. Etrafta yayla evleri var. Su lezzeti açısından biraz daha aşağıda yer alan çeşmeyi tavsiye derim.
Daha çok Susuzşahap sakinlerinin oturduğu bir yayla. Hemen herkesin bir gurbet hikayesi var. Pek çok sakini İstanbul'da yerleşikmiş.
Tünele kadar son su kaynağı. Biz başkaca görmedik. Lezzetli ve soğuk bir suyu var.

9则评论

 • 的照片 Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 2019-1-6

  我已使用过这条航迹  View more

  Muhteşem bir parkurdu. İşaretleme yeterli, sadece su sıkıntısı var.

 • 的照片 famtour

  famtour 2019-1-23

  harika rota tavsiye ederim

 • 的照片 famtour

  famtour 2019-1-23

  我已使用过这条航迹  View more

  güzel rota son bahar ve ilk bahar da bir başka güzel

 • 的照片 Osman YILMAZ

  Osman YILMAZ 2019-1-24

  Halil teşekkür ederim.

 • 的照片 memis1969

  memis1969 2019-2-2

  我已使用过这条航迹  View more

  Detaylı hazırlanmış çok güzel bir parkur.

 • 的照片 fortunania

  fortunania 2019-2-14

  我已使用过这条航迹  View more

  I think it will be much more easy to follow from north to south. First climb is really hard.

 • Ramero 2019-2-19

  Güzel bir parkurmuş .

 • 的照片 Halihike

  Halihike 2019-3-23

  我已使用过这条航迹  View more

  Güzel bir bahar rotası. Giden gelmez bölümü başka bir dünyadan gibi.

 • ahmet_turkeli 2019-5-26

  我已使用过这条航迹  View more

  Şahane bir rota

You can or this trail