移动时间  3小时 29分钟

时间  4小时 47分钟

路线点数 2216

上传日期 2020年7月26日

记录日期 七月 2020

 • 评分

   
 • 相关资料

   
 • 可循迹程度

   
 • 景色推荐程度

   
-
-
1,482 m
1,288 m
0
2.8
5.7
11.35 km

浏览次数: 1279次 , 下载次数: 24次

邻近 Yeniyayla, Sakarya (Türkiye)

TURNALIK GÖLETİ - KANDIRA YAYLASI - DİRİM DİRİM YAYLASI
Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası
TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır.

"Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi.

ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız.İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.
照片

Turnalık Yaylası

照片

Fotoğraf

照片

Fotoğraf

照片

Fotoğraf

照片

Kandıra Yaylası

照片

Su

照片

Su geçişi

照片

Tırım Tırım Yaylası

照片

Fotoğraf

照片

İnişli

照片

Köprü ve Dere

照片

Fotoğraf

照片

Fotoğraf

瀑布

Şelale

照片

Şelaleler

照片

Çiçekler

照片

Dere yolu

照片

Fotoğraf

Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır. "Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi. ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız. İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.

15则评论

 • 的照片 Kenan Hazar

  Kenan Hazar 2020-7-28

  Yeniyayla dediğiniz yer Kındıra yaylası, Yeni yayla daha aşağıda ve artık bir mahalle.

 • 的照片 erolgeygel

  erolgeygel 2020-7-28

  OGM Yeniyayla diye adlandırmış. Aslında bende gördüm Yeniyayla daha aşağı rakımda.

 • 的照片 erolgeygel

  erolgeygel 2020-7-28

  HGM de Kandıra Yaylası olarak adlandırmış.

 • 的照片 mel6677

  mel6677 2020-11-2

  我已使用过这条路线  查看更多

  Turnalık Yaylası Sakarya'nın en güzel yerlerinden biri. Herkese tavsiye ediyorum. Kamp içinde çok uygun bir lokasyon.

 • 的照片 KAMPTREK

  KAMPTREK 2020-11-2

  我已使用过这条路线  查看更多

  Çok teşekkürler Gezentihoca . Sayenizde yeni rotalar yeni yerler görüyoruz.

 • 的照片 Ayla Çalışkan

  Ayla Çalışkan 2020-11-8

  我已使用过这条路线  查看更多

  Güzel bir rotaydı

 • 的照片 Sencer Selman

  Sencer Selman 2020-12-8

  Görülmesi gereken bir rota

 • 的照片 Sencer Selman

  Sencer Selman 2020-12-8

  Görülmesi gereken bir rota

 • 的照片 İbrahim Yelmen

  İbrahim Yelmen 2020-12-8

  Kesinlikle harika bir kamp ve rotaydı çok keyifliydi 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

 • 的照片 ConkerMert

  ConkerMert 2020-12-8

  Güzell

 • 的照片 Çiğdem Sal

  Çiğdem Sal 2020-12-8

  Hocam çok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz,rotanın görselerini fazlasıyla paylaşıyor olmanız , rota planlaması ve takibini yaparken çok yardımcı oluyor. İyiki varsınız

 • 的照片 erolgeygel

  erolgeygel 2020-12-8

  TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR....

 • 的照片 Saffet Sal

  Saffet Sal 2020-12-8

  我已使用过这条路线  查看更多

  Tavsiye ediyorum

 • 的照片 mdurust

  mdurust 2020-12-9

  我已使用过这条路线  查看更多

  Mükemmel manzaralar olan, tekrar gidilebilecek bir rota.

 • 的照片 mahmutayan

  mahmutayan 2020-12-9

  我已使用过这条路线  查看更多

  Güzel parkur

您可以这条路线