Moving time  2 hours 15 minutes

Time  4 hours 32 minutes

Coordinates 1848

Uploaded 2017年12月17日

Recorded 十二月 2017

-
-
726 m
60 m
0
2.9
5.9
11.73 km

Viewed 888 times, downloaded 17 times

near Gürpınar, İzmir (Türkiye)

İzmir, Pınarbaşı Gürpınar mahallesinden yürüyüşe başladık.
Gün boyunca sürekli yağan yağmur ve kuvvetli lodos eşliğinde rasathane tepesi, Gökdere Kanyonu, İlyas Amca Çeşmesi, üzerinden Kaynaklar köyüne inerek yürüyüşümüzü tamamladık.
Gürpınar Mahallesi ile rasathane tepesi yakınlarındaki eski ağıl yeri (Yayla) arası 4,5 km sürekli yükselerek yürünüyor. Bu bölümde rasathaneye çıkılan patika yer yer çalılarla kaplanmış. Ama daha kötüsü, patikaya döşenen su ya da kablo borusu nedeniyle patika kazılmış ve tümüyle kayalar tarafından yürünmesi çok zor bir duruma gelmiş. Burada yürürken çok dikkatli olmak gerekir. Özellikle yağmurlu günlerde ıslanan kayalar ve kaygan çamur çok tehlike yaratabilir.
Eski ağıl yeri ile Gökdere Kanyonu kamp alanı rasındaki 2,5 kilometrelik patikanın tamaı da dikenli çalılar tarafından nereyse tamamen tıkanmış. Bu patikada oldukça zorlandık, yağmurluklarımız ve pançolarımız telef oldu.
Parkurda Gökdere Kanyonu ile Kaynaklar arasında, içilebilir suyu yılın her mevsiminde akan iki adet kır çeşmesi var. Bu çeşmeleri Bulgaristan Kırcali'den göçmen gelen vatandaşlarımız, tamamen kendi imkanlarıyla yapmış. Kendilerine teşekkür ederiz.
Parkuru özellikle yağmurlu havalarda, kesinlikle deneyimli yürüyüşçüler yürümeli.
Parkurun bittiği Kaynaklar köyü çok güzel doğası olan bir Ege köyü. Özellikle ilkbahar ve yaz günlerinde yüzlerce yıllık çınar ağaçları altındaki kafe ve çay bahçelerinde yer bulmak çok zor oluyor. Köyün bu güzel meydanında Pazar günleri kurulan küçük köylü pazarı da mutlaka görülmeli, taze yöre ürünlerinden alınmalı.
照相

PINARBAŞI

照相

RASATHANE PATİKASI

湖泊

RASATHANE YANGIN HAVUZU

路口

YAYLA/TARLA

Rasathane tepesinin doğusunda bulunan düzlük. Buradan başlayarak Kurutepe'ye çıkılan ve Gökdere Kanyonu'na inilen patikalar var.
露营地

GÖKDERE KAMP ALANI

Gökdere Kanyonu'nda dağcıların ve kampçıların kullandıkları kamp alanı. Maalesef doğaseverlere yaraşır bir şekilde kullanılmamış ve temizliğe özen gösterilmemiş bir kamp alanı.
照相

İLYAS AMCA ÇEŞMESİ

涌泉

GÖÇMEN ÇEŞMESİ

照相

KAYNAKLAR

4 comments

 • Photo of CemalYurtkoru cyurtkoru

  CemalYurtkoru cyurtkoru 2018-11-12

  Işık bey merhaba aracım ile Nif dağına en yakın Hangi noktaya kadar çıkabilirim. Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Photo of Işık Kavalcı

  Işık Kavalcı 2018-11-12

  Cemal Bey, aracınız çok alçak değilse Buca Kırıklar köyünden başlayan orman yolunu izleyerek, Nif Dağı zirvesindeki orman yangını gözetleme kulesine kadar çıkabilirsiniz.

 • Photo of CemalYurtkoru cyurtkoru

  CemalYurtkoru cyurtkoru 2018-11-12

  Teşekkürler Yürümek için en amatör uygun yol hangisidir ışık bey.

 • Photo of Işık Kavalcı

  Işık Kavalcı 2018-11-12

  Doğa yürüyüşüne başlamak için zor olmayan bir parkurda yürümek gerekir. Biz, doğa yürüyüşleri grubumuzda üç ayrı katagoride yürüyüş yapıyoruz. Kolay, orta ve zorlu gruplarımız var. Messengerden ya da Facebook yoluyla bana ulaşabilirseniz daha iyi yardımcı olabilirim.
  Selamlar...

You can or this trail