时间  8小时 24分钟

路线点数 712

上传日期 2016年10月5日

记录日期 十月 2016

 • 评分

   
 • 相关资料

   
 • 可循迹程度

   
 • 景色推荐程度

   
-
-
1,399 m
373 m
0
3.9
7.7
15.44 km

浏览次数: 19116次 , 下载次数: 362次

邻近 Geyikbayırı, Antalya (Türkiye)


Ad: Likya Yolu (Geyikbayırı-çitdibi)


Başlangıç ​​zamanı: 10/05/2016 07:38


Varış zamanı: 10/05/2016 16:03


Mesafe: 14,7 km (08:24)


Hareket süresi: 04:25


Ortalama hız: 1,7 km/h


Ort. hareket hızı: 3,3 km/h


Maks. hız: 7,8 km/h


Minimum rakım: 372 m


Maksimum rakım: 1398 m


Yükselme hızı: 295,6 m/h


Alçalma hızı: -198,7 m/h


İrtifa kazancı: 1247 m


İrtifa kaybı: -748 m


Yükselme süresi: 04:13


Alçalma süresi: 03:45

LİKYA YOLU : Büyük çoğunluğu Cate CLOW tarafından çalışılarak hazırlanan Likya Yolu projesi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı desteği ile, Alternatif Turizmin geliştirilmesine yönelik, işaretlenerek haritalandırılmıştır. Bir ucu Fethiye'den başlayarak, Antalya'nın Geyikbayırı köyünde son bulmaktadır. Tamamı 530 km civarındadır.
Bisiklet Rotaları olarak bu yolu yürümekte ki amaç ve gayemiz, bisikletle gidilebilecek bölümlerin mümkün olup olmayacağı yönünde keşif gezisidir.

GEYİKBAYIRI KÖYÜNE ULAŞIM

Geyikbayırı Köyüne ulaşım, Antalya Otogar bölgesinden hareket eden toplu taşıma araçları ile mümkün olabilmektedir. Antalya Toplu Ulaşım sitesinden de görüleceği üzere, 516 sefer sayılı araç, sabah saat 06:00 sularında hareket ederek, Otogar Depolama-öğretmenevi-Hürriyet Caddesi-Gülveren-Uncalı Mezarlığı-Bahtılı-Akdamlar-Geyikbayırı-Çağlarca Köyü güzergahını takip etmektedir. İl dışından bu rotayı yapmak üzere otogara gelen kişiler, bu hattı kullanabilirler. Ancak o saatin bizim için çok erken olması ve rotanın Çitdibi'nde bitecek olması ile özel aracımızla gitmeye karar veriyoruz.

Sabah 07:00 de Antalya'dan hareket ederek, 07:30 sularında Geyikbayırı Köyü tırmanış bölgesi olan Josito Kanping yol ayrımına ulaşıyoruz. Aracımızı uygun bir yere park ederek 07:40 sularında ilk adımlarımızı atmaya başlıyoruz. Karşımızda yükselen Geyiksivrisi Dağı ve sırtımızı verdiğimiz Geyikbayırı Tırmanış Sektörleri eşliğinde Josito ve Kezban House Kamp alanlarını geçiyoruz. Hemen sonrasında ulaştığımız dere geçişini yaparak orman yoluna çıkıyoruz. Akabinde hemen sağ tarafa taş babalarla işaretlenmiş olan ağaçların arasında ilerleyen patikaya giriş yapıyoruz. Çoğunlukla Meşe ağaçları arasında, belirgin olan patika üzerinde ilerleyişimiz devam ediyor. Yukarıda ki orman yoluna ulaşana kadar zaman zaman Geyik Sivrisi Dağı manzarası görünse de, fazla bir görsel manzara karşımıza çıkmıyor. Orman yoluna ulaşarak sağa yöneliyor ve ilerleyişimize devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 300-350 metre sonra yine taş baba ve çizgilerle işaretlenmiş olan sol tarafa yönelerek yeniden patikaya giriş yapıyoruz. Bu bölgede bir kaç noktadan giriş yapıldığı görülmektedir. Ancak GPS izine doğru hareket edildiğinde hepsi de orman içerisinde birleşmektedir. Zaman Zaman oldukça dik bir parkurda ilerleyişimiz devam ederek, 450-500 metre sonralarında, düzeltilmiş olan, Çakırlar meydanından Çağlarca Köyüne ulaşılan (Ant - 072 rotasında incelenebilir) orman yoluna çıkıyoruz. Trabenna Antik kentine kadar orman yolundan devam ediyoruz.

TRABENNA ANTİK KENTİ

Antik kentin yakınlarında, sağlı sollu yolun kenarında duvar kalıntıları kendini göstermeye başlıyor. Antik kalıntıların büyük çoğunluğu yolun sağ tarafında yükselen küçük tepecikte bulunmaktadır. Kalıntıların arasına doğru ilerledikçe büyük odaları bulunan yerleşim yerleri ve sutunları görülebilmektedir. En tepe de ise muhteşem bir manzara vardır. Geyikbayırı, Çağlarca, Çakırlar ve Doyran Havzasını gören eşsiz bir manzara. Ufukta ise, Suluandız, Avlağı, Katran ve Kızlar Dağı manzaraları görülebilmektedir. Şehrin Güneyini ise tamamen Geyiksivrisi ve Sarpkatran Dağları duvar gibi örtmektedir. Bu manzara kesinlikle görülmeye değer niteliktedir. Tepecikten zirve manzarasına ulaşmak için doğuya doğru giden patikadan yürümüş sonra kuzeye yönelerek, küçük tırmanışlar ve duvar geçişleri ile tepeye ulaştık. Batı yönünden bazı noktalarda kayalara tutunarak sarkmış ve inişi gerçekleştirmiştik. Kamp yüklü bir çanta ile bu tepeye tırmanmak oldukça riskli olabilir. Aşağıda güvenli bir yere bırakarak gezmek daha güvenli olacaktır.

ELMİN

Trabenna Antik Kentini geride bırakarak orman yolunda ilerlemeye devam ediyoruz. Yaklaşık 450 metre sonra sola patikaya girerek ilerlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz birkaç noktada ve özellikle bundan sonra ki 150-200 metrelik bölümde meşe ağaçlarının sık ve alçak yapısından dolayı, sırt çantası ile ilerlemek zorlaşabiliyor. Sonrasında bakımsız bir nar bahçesine ulaşıyoruz. Narların görüntüsü iştahımızı kabartsa da, küçük tanecikli çok ekşi ve oldukça kalitesizler. Bahçesi geçer geçmez Elmin Mahallesine ulaşıyoruz. Doğu yönüne devam ederek Mahalleyi çıkma noktasına yaklaştığımızda, sağ tarafta ki geniş alanda yerleşmiş olan ağıl ve çitlerin hemen yanından sağa yönelerek tekrar orman içerisine devam ediyoruz. Keyifli bir yürüyüşten sonra yangın havuzunun yanından tekrar Orman yoluna çıkıyoruz. Batıya Kozağacı(Karabalçık) Mahallesine doğru sonbaharın kırmızı ve kahverengi renkleri arasında büyüleyici bir yolda ilerleyişimiz devam ediyor. Bir süre sonra tekrar Sola patikaya giriş yaparak devam ediyoruz. Bu bölüm Kozağacı'na kadar oldukça dik ve kaygan zemine sahip. Özellikle Kamp yüklü çanta ile yürünüyorsa dikkatli olmakta fayda vardır. Kozağacına ulaştığımızda evlerden bir tanesinden su ihtiyacımızı karşılayarak devam ediyoruz. Yılın her mevsiminde burada oturan kişileri bulmak mümkündür.

GÜZELÇAM YAYLASI

Köyü sağımızda bırakarak Ceviz bahçesi arasından güneye doğru ilerleyişimiz devam ediyor. Bundan sonra eğim biraz azalıyor ve oldukça keyifli bir patikadan devam ediyoruz. Ancak dere yatağına girdiğimizde kabaran yaprakların altlarında geniş yarıklar ve çukurlar olabilmekte. Dere yatağında taşların üzerinde ilerlemek oldukça keyifli olsa da, kenarlarda ki setlerden ilerlemek daha güvenli olmaktadır. Kızılçam Ağaçları ile çevrili geniş ve düz bir alanda ortasında, çeşme bulunan Güzelçam Yaylasına ulaşıyoruz. Sarp Katran Dağı tırmanışında karşılaştığım Selahattin amca artık terk etmiş burayı. Hiç kimseler bulunmuyor. Önü açık güzel manzarası olan bir yayla. Karabel Gediği geçidine doğru ilerlemeye devam ediyoruz.

更多 external

露营

Kamp (josito-kezban house)

Kamp alanı
兴趣点

patika

Patika
兴趣点

Orman Yolu

Orman Yolu
兴趣点

Trabenna

Trabenna
兴趣点

Elmin Mah.

兴趣点

Kozağacı(karabalçık)

水源

Su

水源

Güzelçam Yaylası

兴趣点

Ayşeana Mezarı

兴趣点

Karabel Mezarlığı

兴趣点

Mola

水源

Su

兴趣点

Tel geçit

兴趣点

Dut Ağacı(Diyelek) Mevkii

兴趣点

Dere Geçişi

考古遗址

Typella Antik Kalıntıları

兴趣点

Asarlık Mevkii (yol)

兴趣点

Çitdibi

8则评论

 • rotaci 2016-11-23

  我已使用过这条路线  查看更多

  Oldukça keyifli ve görsel güzellikleri olan bir rotaydı.

 • 的照片 rotabu

  rotabu 2016-11-23

  我已使用过这条路线  查看更多

  Tekrar tekrar gidilebilecek olan keyifli bir rota...

 • likya 2016-11-23

  我已使用过这条路线  查看更多

  İlkbaharda daha keyifli olacaktır..

 • cycleroute3 2016-11-23

  Trabenna Antik Kenti tepesinde ki manzara muhteşemdi.

 • cycleroute3 2016-11-23

  我已使用过这条路线  查看更多

  Trabenna Antik Kenti tepesinde ki manzara muhteşemdi...

 • bisikletrotalari2 2017-3-8

  我已使用过这条路线  查看更多

  Tek kelimeyle harika.

 • 的照片 Nuri Selçuk

  Nuri Selçuk 2018-4-27

  Tebrikler

 • Kate Clow 2019-11-24

  Merhabalar, Kozağaç (karabalçık) fotoğrafinizi çok ilginç - ama nokta yalnış yerde olabilirmi?
  4 ay önce yürüdüm ve orada bi şey görmedim; yoksa oradaki evleri yaparken kayıp olabilirmi?
  Fazla bilginizi varsa, lütfen bizi bildirin.

  selamlar Kate您可以这条路线