路线点数 3546

上传日期 2016年9月2日

记录日期 八月 2016

 • 评分

   
 • 相关资料

   
 • 可循迹程度

   
 • 景色推荐程度

   
-
-
2,260 m
-54 m
0
12
24
47.93 km

浏览次数: 3779次 , 下载次数: 109次

邻近 Javāher Dasht, Gīlān (Iran)

در ابتدا شاید با نام جواهرده روستای ییلاقی رامسر اشتباه گرفته شود، ولی اینجا جواهردشت است جایی در آن سوی دامنه های بلندترین قله گیلان، سماموس، دشتی مشرف بر دریای کاسپین...روستایی بر فراز ابرها... گشت و گذار تابستانه در ییلاق پیشنهادی برای لمس خنکای کوهستان است.


جواهردشت 2000 متر بالاتر از سطح دریاست و در طول این سفرکوتاه از جلگه تا ییلاق اختلاف دما با وجود این ارتفاع بسیار محسوس است. این منطقه تا اواسط پاییز فعال است و پس از آن با شروع بارش ها خالی از سکنه می شود. در جواهردشت شبکه برق وجود ندارد و الکتریسیته بوسیله موتور برق تأمین می شود. اخیراً دکل موبایل نصب شده و امکان ارتباط فراهم شده است.

یکی از بهترین راه های رسیدن به جواهردشت طی مسیر قزوین، رشت، لاهیجان، رودسر، کلاچای و در نهایت روستای خیاط محله از توابع سیاهکلرود است. که به راحتی با اتوبوس های هر روزه کلاچای می توان به این شهر رسید. از کلاچای تا خیاط محله 10 کیلومتر است که با تاکسی طی می شود. در خیاط محله با سوار شدن به خودوهای جیپی که در این مسیر مسافر می برند همراه شده و به ییلاق می رسید. معمولاً جیپ ها در خیاط محله حاضرند و به هماهنگی خاصی نیاز نیست. کرایه آن ها نیز معقول است و با توجه به مسافت منطقی به نظر می رشد. از خیاط محله تا جواهر دشت مسیر 8 کیلومتر آسفالت و در ادامه 18 جاده شنی خاکی است که کیفیت آن در روزهای خشک به نسبت خوب است و بعضاً خودروهای سبک سواری همچون پراید! هم در آن تردد می کنند. ولیکن سفر با سواری اصلا توصیه نمی شود. از خیاط محله تا ییلاق در شرایط عادی تقریباً 75 دقیقه زمان می برد.

سفر با جیپ های قدیمی در این مسیر جز جاذبه های جواهردشت شده و بر لذت سفر اضافه می کند.

صبحگاه است که تمامی مسیر را طی کرده و جالا خود را در ییلاق می بینیم. چای آتشی صبحانه مان به راه است و تا فرادا ظهر فرصت گشت و گذار است... ابرها بازی اشان گرفته و هر از گاهی نقشی می زنند و همه جا را سپید می کنند و گاهی ناپدیدند و خورشید سوزان است که می تابد. در ابتدای جواهر دشت در کنار زمین بازی محوطه ای حصار کشی و بزرگ وجود دارد که بسیار مناسب کمپینگ است. چشم انداز خوبی دارد و همچنین به امکانات نزدیک است. نقاطی دیگر بر بلندای روستا نیز مناسب کمپینگ است ولیکن از امکانات دور است. در جواهر دشت خانه و اقامتگاه برای شب مانی وجود دارد. بازار کوچک جواهر دشت از بقالی تا قصابی و چند کافه تشکیل شده و همه جا منقل آتش به راه است. در میدان اصلی خودروهای جیپ منتظر به چشم می خورند.

غروب فرا می رسد و لحظات رؤیایی به همراه آن. بنشینی و خیره به آن... و شب... چراغ های رودسر کم کم از دور به چشم می آیند و کمی بعد ستاره هاست که آسمان را درخشان می کنند. بخت با ما یار است و هوای صاف و آرام فرصت دیدن مناظر خاص را به ما هدیه می کند.

جواهردشت مبدأ صعود به بام گیلان قله سماموس نیز هست، مسیری که نزیدیک به 7 کیلومتر با اختلاف ارتفاع 1300 متر است.

更多 external

兴趣点

آبشخور

آبشخور
兴趣点

ابتدای خاکی

兴趣点

بازار

بازار
兴趣点

جواهردشت

جواهردشت
兴趣点

خیاط محله

兴趣点

سرویس بهداشتی WC

兴趣点

مناسب کمپینگ

مناسب کمپینگ
兴趣点

پیاده روی در اطراف

پیاده روی در اطراف
兴趣点

کلاچای

3则评论

 • 的照片 saleh shahi

  saleh shahi 2017-10-14

  我已使用过这条路线  查看更多

  Needless to say, it's perfect

 • 的照片 zeynab_no

  zeynab_no 2017-11-22

  مسیر زیبا و دیدنی
  آفتاب درخشان و تابان

 • elahe_pourghadiri 2017-12-18

  我已使用过这条路线  查看更多

  بسیاااار عاااااااااااااالی ....

您可以这条路线